Úlet

Úletem se rozumí ta část postřikové látky, která nezasáhne zamýšlený povrch, ale vlivem větru či termických křivek je odnesena mimo ošetřovanou plochu.

Tyto poletující látky pak mohou v okolí zničit okolní plodiny, kontaminovat vodu, ohrozit člověka a ostatní živočichy, zatěžovat další rostliny  či „zředit“ či naopak znásobit dávkování na ošetřované ploše.

Úlet je způsoben množstvím specifických faktorů, např.

 • velikostí kapky
 • rychlostí postřikovače
 • výškou postřiku
 • rychlostí větru
 • relativní teploty
 • vlhkosti okolí

Technické know-how a znalosti určujících faktorů umožňují dobré řízení postřiku. Moderní metody tedy zahrnují:

 • snížení míry úletu díky použití trysek ID/IDN/IDK/IDKN/IDKT s velkými kapkami
 • započtení vlivu rychlosti a směru větru
 • snížení dávky postřiku použitím trysek ID/IDN a IDK/IDKN/IDKT – do rychlosti větru 5 m/s a nižší, a LU trysek pro rychlost větru 3m/s a menší
 • přerušení dávky při teplotách nad 25° C a relativní vlhkosti pod 30%
 • rychlost postřikovače podle místních zvyklostí
 • zachování optimální (ve specifických případech minimální) výšky postřikování

Techniky snižující úlet/ztráty

Předpisy, kterými se řídí používání prostředků na ochranu rostlin, např. ochranné pásmo kolem vodních ploch, byly přijaty na ochranu organismů, které nemají být zasaženy. V závislosti na toxicitě používaného prostředku může zařízení na snížení úletu či ztráty jako jsou injektorové trysky výraznou měrou snížit požadovanou ochrannou vzdálenost od vodních ploch či křoví při ošetřování polních či prostorových rostlin (např. ovocné sady, vinice, chmelnice či  lesní, ovocné nebo okrasné školky pro stromky). V Rakousku, Belgii, Anglii, Francii, Německu, Holandsku a Švédsku jsou trysky Lechler oficiálně schváleny jako zařízení snižující úlet. Navíc v těchto zemích trysky Lechler ES mají osvědčení na 90% redukci úletu pro pásové ošetřování řádkových plodin. Pro postřikovače s podporou vzduchu jsou schváleny trysky ID 90, IDK 90 a AD 90.
Požadavky na dodržení ochranné vzdálenosti jsou kombinací několika faktorů: druhu trysek, technologie trysky, typu vodní plochy, flory břehů a procesně-technologických požadavků. Analýzy trysek Lechler ID/IDN/IDK/ IDKN/IDKT/IS/IDKS/ES/AD a jejich úletové stability v porovnání s běžnými tryskami v různých zemích umožnili jejich schválení v úletových třídách 99, 90, 75, 66 a 50%.

Při ošetřování polí kolem vodních ploch umožňují trysky ID/IDN/IDK/IDKN/IDKT zmenšit ochrannou vzdálenost dle příslušných předpisů pouhým snížením rychlosti, tím snížit rychlost postřikovače a zmenšit postřikový tlak. Při tomto postupu není ani nutné měnit dávkování, a zbytek pole může být ošetřen optimálním tlakem doporučeným pro tyto trysky.
Ve výše uvedených zemích je doporučeno trysky s přisáváním vzduchu IS 80 a IDKS 80  použít na koncová ramena postřikovačů v kombinaci s tryskami ID/IDN či IDK/IDKN při ošetřování okrajů polí. Tím se docílí přesného dodržení ochranné zóny.
Podobným způsobem je nutno dodržovat předpisy  při používání postřikovačů s podporou vzduch - trysky ID 90, IDK 90 a AD  90, které redukují objem vzduchu nebo vzduch usměrňují správným směrem, zaručí dodržení předepsané vzdálenosti od vody či křoví, a je-li to nezbytné, použije se jiné nastavení tlaku.

TABULKA PROTIÚLETOVÝCH TRYSEK

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

POSTŘIKOVAČE MGM

MGM Holešov

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi v eshopu
Stiskni pro hledání
Výhody FD trysky pro kapalná hnojiva Výhody FD trysky pro kapalná hnojiva

FD trysky poskytují optimální rozptyl hnojiva a tím i velmi dobrou ochranu rostlin před popálením. Viz. tabulka.

Kalkulátor trysek Kalkulátor trysek

Pro zjednodušení výpočtu velikosti trysek je tu pro vás nová aplikace: Kalkulátor trysek. Nový online kalkulátor umožňuje rychlý a snadný výběr optimálního typu a velikosti trysky pro odpovídající postřik.

Katalog k objednávce Katalog k objednávce

Pokud máte zájem o katalog zdarma k vašemu nákupu, připište to prosím do poznámky k vaší objednávce.

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 734 575 148
Email:
Web: MGM - zemědělské trysky
© MGM - zemědělské trysky

Navigace:
Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.